O autorze
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. doktorantka, ; autorka kilkunastu publikacji na temat elektroradiologii i zdrowia publicznego oraz cyklu książek z zakresu edukacji medycznej. Założycielka i była prezes Polskiego Towarzystwa Elektroradiologii, ekspert w zespole do spraw opracowania standardów kształcenia oraz wzorcowych efektów kształcenia dla kierunku elektroradiologia powołanym przez Ministra Zdrowia. Członek rady naukowej czasopisma „Inżynier medyczny”. Trener z zakresu zawodowych szkoleń medycznych

Szkolenia- nie dla każdego?

Szkolenia mają za cel dokształcać i rozwijać, czyli być cennym dodatkiem w wykonywaniu każdego zawodu. W szczególności powinno to dotyczyć kadry medycznej, gdzie każdy z pracowników odpowiada za zdrowie a czasami i życie ludzkie. Czy w takim razie każdy zawód medyczny ma równy dostęp do szkoleń?

Przeglądając oferty zawodowych szkoleń medycznych widzimy głównie te skierowane do lekarzy i pielęgniarek. Nie wspominając tu o cenach za szkolenie, które przyprawiają o ból głowy. W większości personelu medycznego nie stać na luksus wydania nawet ponad tysiąca złotych za szkolenie, dlatego płacą pracodawcy, jeżeli oczywiscie wyrażą chęć pokrycia kosztów doskonalenia zawodowego pracownika.
Średni personel medyczny, w tym technicy elektroradiologii, z powodu niskich płac i wysokich kosztów szkoleń, najczęściej rezygnują z uczestnictwa większości form doskonalenia zawodowego, z wyjątkiem tych, które są wymagane od danego stanowiska ustawą lub rozporządzeniem. Na takiej kolei rzeczy traci nie tylko dany pracownika, ale także pacjent, ponieważ branża medyczna jest jedną z najbardziej prężnie i szybko rozwijających się dziedzin nauki. Postęp medycyny, to nie tylko nowinki farmakologiczne, ale także postęp technologiczny dotyczący aparatury medycznej. Wzrost zachorowalności na choroby cywilizacyjne, starzenie się społeczeństwa przy wydłużeniu średniej długości życia, to także czynniki które powinny spowodować, iż zaczniemy inwestować w wyszkoloną kadrę medyczną. W chwili obecnej szkolenia dla pracowników służby zdrowia są przywilejem, ponieważ nie każdy może sobie na nie pozwolić, a winny być obowiązkiem, który pozwoli na wzrost jakości leczenia pacjentów. Należy pamiętać, iż w leczeniu ważna jest jakosć, która odzwierciedla stan służby zdrowia w danym kraju.
Trwa ładowanie komentarzy...