O autorze
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. doktorantka, ; autorka kilkunastu publikacji na temat elektroradiologii i zdrowia publicznego oraz cyklu książek z zakresu edukacji medycznej. Założycielka i była prezes Polskiego Towarzystwa Elektroradiologii, ekspert w zespole do spraw opracowania standardów kształcenia oraz wzorcowych efektów kształcenia dla kierunku elektroradiologia powołanym przez Ministra Zdrowia. Członek rady naukowej czasopisma „Inżynier medyczny”. Trener z zakresu zawodowych szkoleń medycznych

Badania przesiewowe-dlaczego się ich boimy?

Pomimo rozwoju medycyny, nie zawsze jesteśmy w stanie uratować życie pacjentów walczących z chorobą nowotworową. Duży wpływ na wyleczalność ma stadium choroby z którą zgłasza się pacjent. Badania diagnostyczne mają na celu wykrycie i wczesne leczenie choroby, aby móc zapobiec poważnym konsekwecjom choroby nowotworowej w przyszłości. Jeżeli skrining jest tak ważnym aspektem, ważącym szanse na wyleczalność a czasami i przezycie, dlaczego Polacy, a w szczególności Polki dla których tworzy się specjalne programy badań skriningowych, boją się w nich uczestniczyć?

Najbardziej znanymi programami badań przesiewowych jest mammografia przesiewowa oraz badania stosowane w celu wczesnego wykrycia raka szyjki macicy. Do udzialu w programie skriningu mammograficznego zapraszane sa Pani po 50. roku zycia, w drugich badaniach przesiewowych uczestniczą Panie po 21 roku życia lub te, które 3 lata wcześniej rozpoczęły współżycie płciowe. Jak ważne są to badania, powinny świadczyć wyniki zachorowalności i umieralności na poszczególne nowotwory: rak piersi oraz rak szyjki macicy. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce, rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia.

Mimo przerażających statystyk i sytuacji w których pacjentki trafiają do szpitala w zaawansowanym stadium choroby, kobiety w Polsce nie korzystają z zaproszeń do udziału w badaniach przesiewowych. Dostęp do skriningu w Polsce zwiększa się z roku na rok, pomimo, iż do dnia dzisiejszego zdarzają się sytuacje, gdzie do jednej miejscowości w tym samym czasie przyjeżdżają dwa zespoły przeprowadzające skrining, a do innych miejscowości tzw. mammobusy jeszcze nigdy nie dotarły. Rola kobiet we współczesnej rodzinie zmieniła się i bardzo często są one jedynymi żywicielami, co powinno tym bardziej skłonić do dbania o własne zdrowie. Brak pieniędzy nie jest dobrą wymówką, bo badania przesiewowe są bezpłatne i nie trwaja długo, nie trzeba także martwić się o kolejki,ponieważ takich także nie ma. Co w takim razie powoduje kobietami, które nie przyjmują zaproszeń na badania? Strach? Ucieczka przed tym co mogłoby się wydarzyć? Brak odpowiedzialności? Każda z kobiet, która nie przemyśli choćby przez chwilę udziału w skriningu, powinna zadać sobie pytanie, czy tym zachowaniem krzywdzi nie tylko siebie, ale także swoich bliskich, Choroba nowotworowa, to nie tylko choroba pacjenta, ale i całej rodziny, to zmiana priorytetów wszystkich domowników.

Może potrzeba czasu, aby kobiety w Polsce dojrzaly do udziału w badaniach przesiewowych i nie bały się ich jak przysłowiowy "diabeł wody święconej".
Trwa ładowanie komentarzy...